Зошто боли под левото рамо од грбот?

Болката лево под скапулата го тера сомнителното лице веднаш да размислува за срцев удар. Се разбира, не заборавајте за оваа опасна по живот состојба, но почесто болките во грбот и левата страна се јавуваат од помалку опасни причини. Вреди да се запознаете зошто боли под левото рамо од зад грб, за да знаете кој лекар да побарате помош и во кои случаи да повикате брза помош.

1. Меѓуребрена невралгија

Болеста е придружена со воспаление на нервните процеси.

Причини

Провоцира нервна иритација:

 • хипотермија;
 • херпес инфекции;
 • повреди на ребрата или 'рбетот;
 • повреда на нервниот корен со торакална остеохондроза;
 • болести придружени со деформација на градниот кош (спондилоза);
 • бенигни неоплазми на плеврата;
 • алергиски реакции;
 • остеохондроза.

Под скапулата на левата страна, болката во невралгија се појавува одеднаш и го плаши човекот, поради што се сомнева во најлошото.

Симптоми

Со меѓуребрена невралгија, болката ќе биде болна, а интензитетот ќе зависи од сериозноста на патологијата. Болката може да биде силна, речиси неподнослива или болеста ќе се манифестира како мала болна непријатност.

Типични симптоми кои укажуваат на воспаление или иритација на нервните процеси се:

 • Поврзување со движење и дишење. Болката под скапулата почнува да боли повеќе кога ја движите левата рака, кашлате, остро вдишувате или се смеете.
 • Влијанието на топлината. По повторното загревање, болката се намалува или целосно исчезнува.
 • Палпација. Кога ќе се притисне, повеќе боли.

Ако причината е херпес инфекција, тогаш пациентот развива карактеристични осип по должината на нервите.

Покрај болката, едно лице може да доживее:

 • тахикардија;
 • вкочанетост на кожата;
 • зголемено потење.

Не е секогаш можно да се утврди дали болката под левата скапула е предизвикана од меѓуребрена невралгија или срцеви патологии. Ако синдромот на болка се појавил за прв пат, а не постои сигурност дека боли поради иритација на нервните процеси, тогаш веднаш треба да побарате лекарска помош.

посетете лекар за болка под левото рамо

Третман

Терапијата за меѓуребрената невралгија зависи од причината за болеста.

На пациентите им се препишуваат:

 • антивирусни лекови и масти (за херпес);
 • лекови против болки;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • масти со ефект на затоплување.

Ако болеста е придружена со силна болка под сечилото на левото рамо, која не може да се прекине со земање аналгетици, тогаш на пациентите им се дава блокада со новокаин за да се олесни состојбата.

Во субакутна фаза, за да се подобри ткивниот трофизам и да се намали времетраењето на периодот на опоравување, се користат:

 • процедури за физиотерапија;
 • масажа;
 • акупунктура.

Третманот е насочен не само кон ублажување на болки во грбот под скапулата лево, туку и кон лекување на провокативна болест (остеохондроза, херпес). Ако ова не се направи, тогаш патологијата станува хронична, влошена со хипотермија или физички напор.

Кој да контактира

Ако ве боли во пределот на левото рамо, а нема сомневање за патологија на срцето, тогаш треба да посетите невролог.

2. Болести на бронхо-пулмоналниот систем

Може да боли во левото рамо од позади поради болест на долниот респираторен тракт (бронхиите, белите дробови, плеврата).

Причини

Главната причина за болка во патологиите на респираторниот систем се болести предизвикани од патогени бактерии и вируси:

 • бронхитис;
 • пневмонија;
 • плеврит.

Исто така, болката во грбот лево може да се појави поради појава на неоплазми во бронхиите или белите дробови.

Симптоми

Едно лице има постојано влечење или болна болка под скапулата лево. Кога кашлате и вдишувате длабоко, болката се интензивира. Покрај болните сензации во задниот дел од левата страна, пациентите може да се појават со следните поплаки:

 • треска, понекогаш достигнувајќи високи бројки;
 • сува кашлица или со испуштање на вискозен спутум (може да има ленти од крв или мешавина од гној во мукозниот исцедок);
 • слабост и апатија;
 • отежнато дишење.

Ако болките во грбот лево под скапулата предизвикуваат тумори, тогаш нема да има хипертермија, кашлањето и проблемите со дишењето ќе станат дополнителни симптоми.

Третман

Ако болката во грбот и знаците на воспаление се предизвикани од воспалителниот процес, тогаш на пациентите им се препишуваат:

 • антибиотици или антивирусни лекови;
 • лекови за втечнување и стимулирање на испуштање на спутум;
 • антипиретик лекови;
 • лекови против болки (ако почне лошо да боли).

За неоплазми, третманот зависи од природата и големината на туморот. Пациентите се отстранети формирање на тумор или конзервативна терапија.

Кој лечи

Воспалителните процеси во бронхиите или белите дробови ќе ги третира пулмолог, а во случај на неоплазми треба да посетите онколог или хирург.

3. Вегетоваскуларни кризи

Пациентот се жали на влечна болка во левата страна под скапулата и чувство на страв, но при првичниот преглед не може да се откријат болести кои предизвикуваат непријатност во болка.

Причини

Кризите можат да поминат сами по себе, а поради недостаток на знаци на органска патологија, таквите луѓе се сметаат за хистерични и невоздржани. Но, во реалноста, кризите предизвикуваат:

 • хормонална нерамнотежа;
 • невролошка патологија;
 • стрес;
 • психо-емоционален пренапон;
 • ендокрини заболувања;
 • долготрајна употреба на антидепресиви или психотропни лекови.

Вегетативните кризи често се првиот знак на невролошки нарушувања. Знаците на влошување на благосостојбата и болната непријатност под скапулата лево почнуваат да се појавуваат по силни искуства или шокови. Најчесто, децата и жените под 30 години страдаат од оваа болест.

болки во грбот под сечилото на левото рамо

Симптоми

Со вегетативно-васкуларна криза, не се јавува само болка лево под скапулата, покрај тоа, пациентот може да доживее:

 • чувство на задушување;
 • кардиопалмус;
 • треперење во рацете и нозете;
 • беспричинска анксиозност;
 • чувство на топлина или студ;
 • потење;
 • главоболка;
 • губење на свеста.

Карактеристично е што пациентите не можат точно да наведат каде боли. Не се појавува само болка под скапулата, туку и под ребрата, често има зрачење на рамото, раката или стомакот лево.

Времетраењето на кризата варира од неколку минути до час и половина. Во тешки случаи, едно лице има напади.

Дополнителна опасност е стравот од напад. Едно лице се плаши од непријатни сензации, се обидува да набљудува секакви ритуали за да избегне болка под скапулата и други непријатни симптоми. Без третман, состојбата станува фобија.

Третман

Присуството на напади ќе биде индикација за итна хоспитализација, а полесните форми на вегетативни васкуларни кризи се лекуваат дома. Како терапија се користат:

 • седативи за силен страв;
 • хербални лекови кои помагаат да се смири;
 • антидепресиви за намалување на зголемената нервоза и анксиозност.

Ако кризите се предизвикани од невролошки или ендокрини заболувања, тогаш се избира дополнителна терапија за отстранување на нарушувањата што се појавиле.

Кога почетокот на нападот е поврзан со фактор на стрес, пациентите дополнително се обучуваат да реагираат правилно на стресни ситуации и се препорачува да се избегне прекумерна работа.

Кој лекар да се обрати

Кога ќе се појават напади на паника, треба да контактирате со вегетаријанец, но не сите градови ги имаат овие специјалисти. Ако не е можно да добиете совет од вегетаријанец, тогаш треба да посетите невролог или терапевт. Дополнително, можеби ќе треба да се консултирате со ендокринолог.

4. Миокарден инфаркт

Состојба опасна по живот предизвикана од акутна исхемија и некроза на срцевиот мускул. Во овој случај, болката под скапулата и зад градната коска ќе биде силна.

Провоцирачки фактори

Причините за таквата болка под скапулата лево од задниот дел се во целосно прекинување на коронарниот проток на крв во одреден дел од миокардот, предизвикан од блокада на садот. Следниве патологии можат да предизвикаат срцев удар:

 • атеросклероза;
 • тромбоза.

Добиениот згрутчување на крвта или плакета се раскинува, а протокот на крв оди во срцето. Откако ќе влезат во коронарните артерии со мал дијаметар, тие го затвораат васкуларниот лумен и го запираат протокот на крв во ткивата. Недостатокот на кислород доведува до смрт на клетките на миокардот.

Симптоми

Болката е акутна и пулсирачка, локализирана лево зад градната коска. Зрачи:

 • во левата рака;
 • под сечилото на рамото;
 • во долната вилица.

Со атипичен тек на срцев удар, можно е зрачење:

 • во епигастричниот регион;
 • во десниот бек;
 • во долниот дел на стомакот.

Со срцев удар, болката зад скапулата не се ублажува со земање аналгетици и малку се намалува по земањето нитроглицерин.

болка под сечилото на левото рамо во задниот дел од грбот

Третман

Терапијата е насочена кон елиминирање на пречките на патот на протокот на крв, намалување на фокусот на миокардна некроза и елиминирање на болката. За да го направите ова, аплицирајте:

 • агенси кои раствораат крв;
 • лекови со ефект на разредување на крвта;
 • наркотични аналгетици;
 • лекови за подобрување на васкуларниот тонус.

Други лекови се избираат земајќи ги предвид прекршувањата што се појавија - тоа може да бидат лекови за намалување на нивото на холестерол, антихипертензивни лекови со висок крвен притисок итн.

Во првите часови, за да се намали фокусот на некрозата, може да се изврши оперативна ангиопластика. Хируршката интервенција ви овозможува брзо да го вратите нарушениот проток на крв и да ја намалите постинфарктната лузна.

Кој лекар го лекува

Во случај на срцев удар, итна хоспитализација е индицирана во одделот за кардиологија, каде што реаниматорите и кардиолозите ќе изберат ефикасна терапија. Ако се сомневате на срцев удар, веднаш треба да повикате брза помош.

Уште 5 причини зошто грбот може да боли под скапулата позади

Размислете зошто може да боли од грбот под скапулата лево:

 1. Ангина пекторис. Краткорочен спазам на коронарните садови предизвикан од стрес или физички напор. Остри болки се појавуваат на левата страна под скапулата и зад градната коска, кои исчезнуваат по земањето лекови со нитроглицерин.
 2. Остеохондроза или хернија на торакалниот регион. Ако коренот на нервот е притиснат, ќе има дифузна болка во грбот лево под скапулата, која ќе се интензивира со движење.
 3. Пептичен улкус болест. Болката се појавува не само зад скапулата, туку и во епигастричниот регион. Почнува да боли повеќе после јадење или со продолжен глад. Дополнително се јавуваат металоиди, непријатно подригнување, гадење. Непријатноста од болка е малку намалена по повраќање.
 4. Болест на панкреасот или слезината. Со овие патологии, левата страна боли во пределот на скапулата и ребрата. Кај акутниот панкреатит, не само што ќе боли од грбот, туку ќе има болки во појасот што ја покриваат левата и десната хипохондрија.
 5. Повреди. Повредите на грбот лево во пределот на скапулата може да предизвикаат иритација на нервните процеси и синдромот на болка може повторно да се појави неколку недели по повредата со зголемен физички напор или со хипотермија.

Ако боли одзади од грбот под левото рамо, тогаш не треба да ја игнорирате оваа состојба, дури и ако болката е малку изразена. Болната непријатност може да биде предизвикана од состојба опасна по живот.

Што да направите ако имате болки во грбот лево под скапулата

Кога ќе се појави синдром на болка од позади под скапулата лево, не треба да паничите, но не треба да ја игнорирате состојбата што се појавила. Пред да одлучите кај кој лекар да одите, треба да се обидете да откриете што точно боли од грбот лево под скапулата. За да го направите ова, ќе треба да одредите дополнителни карактеристики на болката:

 • Локализација. Ако боли во грбот под сечилото на левото рамо и болната непријатност се зголемува после јадење или со продолжен пост, тогаш веројатноста за срцеви заболувања е минимална.
 • Интензитетот. Синдромот на умерена болка често ги придружува хроничните болести, но силната болка укажува на тежок патолошки процес.
 • Карактер. Акутната болка бара итна медицинска помош, а со влечење или болна болка, треба да ја посетите клиниката.
 • Поврзување со движење и дишење. Кога боли повеќе при кашлање, свиткување напред или кога се обидувате да ја движите левата рака, тоа укажува на болест на 'рбетот или меѓуребрена невралгија.

Болките во грбот под скапулата лево се предизвикани од различни причини и тие не се секогаш безбедни за животот и здравјето. Синдромот на новонастанатена болка лево под скапулата бара посебно внимание - ова може да биде знак за невралгија, ангина пекторис или дури и срцев удар. Ако постои сомневање за потеклото на синдромот на болка, тогаш треба да повикате брза помош. Раното барање лекарска помош може да помогне во одржувањето на здравјето и понекогаш да спаси животи.