Торакална остеохондроза - манифестација и методи на лекување

Остеохондрозата на цервикалниот и лумбалниот 'рбет е честа појава. Но, торакалната остеохондроза е многу поретка. Има многу интервертебрални дискови во торакалниот регион, и тие се прилично тенки. Ненадејните движења и прекумерните оптоварувања може да доведат до непријатни последици. Но, постојат начини за лекување на патологија.

Остеохондроза на торакалниот 'рбет - што е тоа и како се лекува

лекарот покажува торакална остеохондроза на макетата

Лекарите сметаат дека болеста на торакалниот дегенеративен диск е „камелеонска болест" поради тешкотијата на дијагнозата. Всушност, зборуваме за оштетување на интервертебралните дискови. Патологијата се заснова на висока физичка активност и метаболички процеси. Еве список на состојби кои ја предизвикуваат болеста:

 1. Сколиоза.
 2. Лоши навики.
 3. Седентарен начин на живот.
 4. Генетски фактори.
 5. Повреда на 'рбетот.
 6. Прекумерна физичка активност.
 7. Ментален стрес.

Забележете дека слабата подвижност и прекумерното вежбање се подеднакво штетни. Во секојдневниот живот, набљудувајте ја мерката. Вежбајте под надзор на искусен тренер. Тука спаѓаат и повредите на 'рбетот - најчесто пациентите ги добиваат во теретана или во опасни индустрии.

Манифестации на остеохондроза на градниот кош

Многумина се заинтересирани за прашањето како се манифестира и како да се третира остеохондрозата на градите. Прво треба да се справите со првата точка. Еве што се случувавнатре во вашето тело:

 • интервертебралните дискови ги губат својствата за апсорпција на удари;
 • влакнестиот прстен пука;
 • 'рбетните нерви се оштетени;
 • започнува воспалението;
 • се јавува синдром на болка;
 • лигаментите и зглобовите се уништени.

Главните карактеристики на болеста

исправена положба и сколиоза со торакална остеохондроза

Патологијата се објаснува со самата структура на човечкото тело. Голем број на тенки дискови се локализирани во торакалниот регион - тие најчесто се предмет на уништување. Поради заштитата на брегот, пршлените се неактивни, па лекарите препорачуваат вежбање. Еве уште неколку интересни факти:

 1. Искривувањето на 'рбетот може да биде камен-темелник на остеохондрозата.
 2. Најголемиот стрес во искривувањето (кифозата) лежи на предниот дел на 'рбетот.
 3. Дисковите може да испаднат доцна во развојот на болеста.
 4. Често се јавува раст на остеофити.
 5. 'Рбетниот мозок не е секогаш негативно засегнат.

Знаци на патологија

Остеохондрозата на градниот кош е придружена со одреден сет на симптоми. Тежината на овие знаци многу варира. Симптомите се:

 • болка во пределот на лопатките (се чувствува при свиткување и подигање на рацете);
 • болка во градите (полошо со напор, остри свиоци, свиоци и ладење, како и ноќе);
 • непријатност при одење (се манифестира во ребрата);
 • синдром на зголемена болка при вдишување-издишување;
 • чувство на стегање во градите.
болка во градите со остеохондроза

Со егзацербации, може да се појават дополнителни симптоми. Тие вклучуваат горење и чешање на нозете, вкочанетост на одредени делови од телото, кршливи нокти и лупење на кожата. Се јавуваат и нарушувања на гастроинтестиналниот тракт. Некои пациенти се жалат на болка во хранопроводникот и фаринксот. Сите овие знаци укажуваат на тоа дека треба итно да го посетите вашиот лекар.

Меѓу компликациите се издвојува дорсаго - „граден лумбаго", остра болка што се појавила во градите. Најчесто дорсагото е резултат на монотона работа. Еден вид дорсаго е дорсалгија, благ болен синдром кој трае околу две до три недели. Пациентот чувствува недостаток на здив. Непријатните сензации се полоши ноќе, при одење, наведнување и длабоко дишење.

На третман му пристапуваме компетентно

Каков пристап кон третманот на патологијата може да се нарече компетентен? Нема да можете целосно да се ослободите од деструктивните процеси, затоа треба да се фокусирате на спречување на понатамошна деформација на вертебралните структури. Терапевтите си поставуваат неколку задачи:

 1. Спречување на развој на патологија.
 2. Реставрација на погодените коскени структури.
 3. Неутрализација на негативните процеси кои влијаат на нервниот систем.
 4. Подобрување на биомеханиката на 'рбетот.

Конзервативна терапија

Во почетните фази, болеста може да се излечи со лекови. Напредокот на патологијата се забавува, болката е запрена. Ги наведуваме најефективните групи на лекови:

 • НСАИЛ;
 • диуретици;
 • глукокортикостероиди;
 • хондропротектори;
 • метаболички стимуланси.

Третман без лекови

Лекарите препорачуваат сеопфатен пристап за решавање на проблемот. Акутната болка може да се ублажи со терапија без лекови. Обично 2-3 сесии се доволни за пациентот да почувствува олеснување. Се користат следниве техники:

 1. Акупресурна масажа (ги релаксира мускулите, ја ублажува напнатоста).
 2. Акупунктура (мускулна сила и подвижност се обновени, вкочанетост се третира).
 3. Рачна терапија (ја нормализира циркулацијата на крвта, го намалува оптоварувањето на дискот, ги намалува интервертебралните празнини).
 4. Мокстотерапија (го нормализира метаболизмот, ги активира процесите на закрепнување).
 5. Хирудотерапија (помага да се ослободи од застојот на крвта, спречува воспаление, ја зајакнува исхраната на лигаментите и мускулите).

Многу пациенти бараат помош од тибетските медицински центри. Практиката покажува дека компетентниот третман без лекови го спасува 'рбетот во 97-99 проценти од случаите. Конзервативните лекови брзо ги ставаат пациентите на нозе, но овој пристап е придружен со непријатни несакани ефекти. Таквата терапија треба да се третира само како последно средство.